Search Site

This search form uses an instant search feature. As you type, search results will appear automatically below the search field. When you've entered you desired search terms use tab to navigate through the available results and hit enter to open the selected page or document.
MS Track Team Participates in Holton Invitational
MS Track Team Participates in Holton Invitational
Adrianne Walsh
Friday, April 30, 2021

On April 26, the middle school track team competed in the Holton MS Invitational.  There were several Cobra highlights from the meet.  Way to go, Cobras!

8th Grade Boys

  • Titus Eisenbarth-4th in triple jump, 6th in 200m 
  • Korbin Karns-2nd in 400m, 4th in 800m
  • Jacob Lacey-6th in 800m, 4th in 3200m, 4th in high jump
  • JW Moore-5th in 400m 
  • Jace Robinson-6th in 1600m
  • Josh Smith-1st in high jump, 1st in long jump
  • Landon Wahquahboshkuk-5th in 200m 
  • 4x100 Relay Team (Eisenbarth, Karns, Smith, Wahquahboshkuk)-1st place
  • 4x400 Relay Team (Robinson, Moore, Eisenbarth, Karns)-3rd place

7th Grade Boys

  • Ian Allen-2nd in triple jump, 3rd in 800m, 3rd in 3200m
  • Teagan Bowhay-3rd in 400m 
  • Talen Browning-4th in 1600m
  • Jace Doyle-6th in discus
  • Anthony Gulotta-5th in discus
  • Drake Mellies-1st in 400m, 1st in triple jump
  • Kyson Proffitt-3rd in 100m, 3rd in high jump, 3rd in long jump
  • 4x100 Relay Team (Mellies, Hewitt, Bowhay, Proffitt)-1st place
  • 4x200 Relay Team (Hewitt, Browning, Gulotta, Eisenbarth)-3rd place
  • 4x400 Relay Team (Allen, Bowhay, Mellies, Hewitt)-3rd place

8th Grade Girls

  • Taylor Bosley-1st in long jump, 2nd in triple jump, 4th in high jump
  • Savannah Cattrell-3rd in discus
  • Emirson Fritz-6th in 400m, 5th in 800m
  • Makinley Mulroy-2nd in 200m, 2nd in 400m, 2nd in 100m hurdles
  • 4x100 Relay Team (Mulroy, Cattrell, Buck, Bosley)-3rd place

7th Grade Girls

  • Madi Bacon-1st in 1600m
  • Chesnea Cochren-1st in discus, 2nd in shot put, 6th in 400m
  • Brynn Shupe-2nd in high jump, 3rd in 400m
  • Brooke Slipke-4th in 800m, 6th in long jump
  • Emma Sides-5th in long jump
  • Emmarae Thompson-4th in 100m, 5th in 200m, 3rd in 100m hurdles
  • 4x100 Relay Team (Sides, Shupe, Bacon, Thompson)-1st place
  • 4x400 Relay Team (Sides, Cochren, Bacon Shupe)-4th place