Search Site

This search form uses an instant search feature. As you type, search results will appear automatically below the search field. When you've entered you desired search terms use tab to navigate through the available results and hit enter to open the selected page or document.
7th Grade Boys Win Oskie Track Meet
7th Grade Boys Win Oskie Track Meet
Adrianne Walsh
Friday, April 30, 2021

The MS Cobra track team traveled to Oskaloosa on April 27.

The 7th grade boys team won the Oskie MS Invitational with 88 points over Valley Falls in 2nd place with 85 points.  Here's the 7th grade boys individual event results:

  • Ian Allen-1st in 3200m, 2nd in 800m and 5th in triple jump
  • Talen Browning-5th in 1600m
  • Drake Mellies-1st in 400m, 2nd in triple jump
  • Kyson Proffitt-1st in high jump, 2nd in 100m and 3rd in long jump
  • The medley relay team earned 1st place and the 4x200 relay team earned 3rd place.

The 8th grade boys finished in 3rd place with 66 points.  Here's the 8th grade boys individual event results:

  • Titus Eisenbarth-6th in triple jump
  • Korbin Karns-3rd in 800m
  • Jacob Lacey-3rd in 3200m, 3rd in high jump, 4th in 800m
  • JW Moore-4th in shot put
  • Jace Robinson-6th in 1600m
  • Josh Smith-1st in long jump, 2nd in high jump, 6th in 100m
  • Landon Wahquahboshkuk-5th in 200m
  • The 4x100 relay team got 2nd place.

The 8th grade girls finished in 2nd place with 95 points.  Here's the 8th grade girls individual results from the meet:

  • Taylor Bosley-1st in high jump, 1st in long jump, 1st in triple jump
  • Jennifer Buck-4th in 100m, 4th in shot put, 5th in discus
  • Savannah Cattrell-1st in discus
  • Emirson Fritz-3rd in 800m
  • Makinley Mulroy-1st in 200m, 1st in 75m hurdles, 2nd in 400m
  • The 4x100 relay team got 1st place and the medley team got 6th place.

The 7th grade girls finished in 4th place with 62 points.  Here's the 7th grade girls individual results from the meet:

  • Chesnea Cochren-1st in shot put and 2nd in discus
  • Alexis Richter-6th in shot put
  • Brynn Shupe-2nd in high jump and 6th in 100m
  • Emma Sides-4th in long jump and 5th in 400m
  • Emmarae Thompson-1st in 75m hurdles, 4th in 1600m, and 5th in 100m
  • The medley relay team got 4th place, the 4x200 relay team got 4th place, and the 4x100 relay team got 4th place.